Zmienia się edukacja, pomaga technologia
Szkoły i uczelnie obecnie przechodzą rewolucję cyfrową. Nie wszystkie były gotowe, by wkroczyć w świat nowoczesnych technologii. Cyfrowa edukacja bardzo różni się od tej tradycyjnej, jednak są sprawdzone narzędzia, które ułatwiają zdalne nauczanie.
Praca zdalna w edukacji to nowe doświadczenie i duże wyzwanie. Jej organizacja zależy od wielu czynników, w tym od decyzji ministerstwa, dyrekcji i nauczyciela.
– Szkoły stanęły dziś przed trudnym zadaniem, do którego nie były przygotowane. Te, które wcześniej korzystały z systemowych rozwiązań do zarządzania pracą szkoły, mają nieco łatwiej, bo znają narzędzia, a nauczyciele i uczniowie potrafią ich używać. Niestety, spora większość musi się uczyć i wypracowywać własne metody i samodzielnie szukać narzędzi, które ułatwią prowadzenie lekcji. Brakuje systemowych rozwiązań dla szkół – to od indywidualnej decyzji dyrekcji i nauczycieli zależy, jak lekcje będą wyglądać – mówi Agata Łuczyńska, prezes zarządu Fundacji Szkoła z Klasą.
Nowoczesne technologie nigdy nie zastąpią szkoły, ale ułatwiają prowadzenie lekcji. W zdalnej edukacji mogą pomóc bezpłatne narzędzia udostępnione np. przez Google (G Suite) czy Microsoft Office 365. To proste i funkcjonalne systemy, pozwalające prowadzić zajęcia zdalnie i organizować pracę uczniów – nauczyciele za ich pomocą mogą przesyłać materiały i sprawdzać wykonane zadania. Nauczyciele mogą tworzyć wirtualne klasy, testy dla uczniów, komunikować się z nimi indywidualnie lub grupowo.
Na uczelniach najlepiej sprawdza się platforma Moodle, którą szkoły wyższe muszą dostosować do swoich potrzeb. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta